Jak okablować trójfazowy ogranicznik przepięć

Jak okablować trójfazowy ogranicznik przepięć

Wśród wielu części instalacji elektrycznej jednym z ważnych elementów jest trójfazowy ogranicznik przepięć. Urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej działają poprzez zwarcie odsłoniętych części przewodzących sieci elektrycznej i przekierowanie nadmiaru energii z powrotem do źródła zasilania. Urządzenia te są szczególnie ważne dla branż, które wykorzystują sprzęt wrażliwy na przepięcia. W rzeczywistości, wiele polis ubezpieczeniowych nie pokryje szkód spowodowanych przez przepięcia, jeśli nie zainstalowano ogranicznika przepięć. Trójfazowy ogranicznik przepięć jest dostępny w różnych typach i wzorach, aby zapewnić, że twój sprzęt jest chroniony.

Rodzaj wybranego urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej będzie zależał od wielkości i lokalizacji instalacji. Możesz mieć wiele opcji, w tym urządzenia wtykowe, ścienne / tablicowe i montowane w szafach. Możesz także chcieć zakupić cały dom surge protector, który chroni cały dom. W niektórych przypadkach możesz chcieć użyć przewodowego tłumika, który montuje się bezpośrednio na samym urządzeniu.

Całkowita długość obwodu urządzenia przeciwprzepięciowego wynosi zazwyczaj 50 cm lub mniej. Zaleca się, aby przewody były jak najkrótsze, aby zmniejszyć szanse na powstanie sprzężenia elektrycznego pomiędzy dwoma przewodnikami – informacja ta jest wzięta od redaktora serwisu Poradnik Cukrzyka. Zaleca się również, aby całkowita długość przewodów połączeniowych była jak najkrótsza w celu zapewnienia ochrony odgromowej. Można to osiągnąć poprzez podłączenie przewodów ochronnych do pobliskich odsłoniętych części przewodzących.

Trójfazowe systemy zasilania dostarczają trzy niezależne prądy przemienne. Różnią się one w przybliżeniu o dwie trzecie cyklu i są powszechnie stosowane do zasilania aplikacji przemysłowych. Są one również znane jako systemy “polifazowe”, ponieważ dostarczają trzy niezależne prądy. Są one często używane do zasilania dużych silników przemysłowych i urządzeń elektrycznych. Jednak nie są one zazwyczaj używane w zastosowaniach domowych w Ameryce Północnej.

Urządzenia zabezpieczające przed przepięciami są powszechnie instalowane w konfiguracji odgałęźnej. Jest to ta sama metoda stosowana przez wyłączniki automatyczne. Podczas normalnej pracy nie ma wpływu na system. Jednakże, wyłącznik automatyczny lub ochronnik przeciwprzepięciowy musi pracować w koordynacji z systemem. Ta koordynacja pomoże utrzymać izolację między aktywnymi przewodami a ziemią. Urządzenie funkcjonuje również jako obwód otwarty, ograniczając przepięcia na dalszych urządzeniach.

Niektóre typy wyłączników są przeznaczone do pracy automatycznej, podczas gdy inne mogą być sterowane ręcznie. Urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej zawierają również składnik nieliniowy, który zmienia opór elektryczny wraz z przyłożonym napięciem. Ten nieliniowy komponent jest odpowiedzialny za wzrost napięcia w trybie prądu szczątkowego. Wielkość napięcia w tym trybie może się podwoić lub wzrosnąć do sumy napięć różnicowych wszystkich urządzeń przeciwprzepięciowych w obwodzie. Urządzenie może również posiadać wskaźnik końca okresu eksploatacji, który informuje o osiągnięciu przez urządzenie końca okresu eksploatacji.

Trójfazowe ograniczniki przepięć występują w różnych wersjach konstrukcyjnych i znamionowych. Niektóre są zaprojektowane tak, aby zmieścić się w standardowej 19-calowej szafie telekomunikacyjnej, podczas gdy inne są przeznaczone do montażu na szynie DIN w panelu. Przy zakupie trójfazowego ogranicznika przepięć, należy również rozważyć ilość prądu, który może obsłużyć. Urządzenia te będą miały zazwyczaj maksymalną wartość znamionową dżuli. Te dżule to maksymalna ilość energii elektrycznej, którą ogranicznik przepięć może przyjąć przed utratą pary.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *