Jak okablować zabezpieczenie przeciwprzepięciowe DC

Jak okablować zabezpieczenie przeciwprzepięciowe DC

Umieszczenie ochronnika przeciwprzepięciowego po stronie prądu stałego systemu solarnego ochroni dom przed sporadycznymi awariami matryc. Właściwy dobór bezpieczników jest koniecznością. Chociaż nie ma twardej i szybkiej reguły, kombinacja najbardziej powszechnych i najtańszych bezpieczników zapewni optymalną ochronę. Idealnie byłoby zainstalować SPD na końcu falownika i modułu. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie zabezpieczenia przeciwprzepięciowego na głównym panelu w domu, aby zapobiec przepięciom matrycy z zabrudzeniem domowej elektroniki.

Najważniejszą częścią nowoczesnego zabezpieczenia przeciwprzepięciowego jest jego zdolność do bezpiecznego przekierowania przepięć elektrycznych z dala od krytycznych urządzeń w domu. Urządzenia te mają za zadanie chronić Twój cenny sprzęt elektroniczny przed skokami wysokiego napięcia i przejściowymi przepięciami. Ochronnik przeciwprzepięciowy jest zazwyczaj montowany w zasilaczu przy linii przychodzącej lub w linii napowietrznej do linii kablowej. Warto pamiętać, że przepięcia i skoki występują często i mogą mieć poważny negatywny wpływ na sprzęt elektroniczny. Ochronnik przeciwprzepięciowy to urządzenie zabezpieczające przed uszkodzeniem sprzętu w wyniku uderzenia pioruna. Jest to również świetny sposób na zaoszczędzenie na rachunku za prąd.

Dobrze jest wybrać urządzenie przeciwprzepięciowe renomowanej marki. Dobrym przykładem jest odgromnik wtórny Corrpro (r). Posiada on certyfikat UL zgodny z normami UL 1449. Jest przeznaczony do montażu do standardowego odstępu końcówki prostownika i może być stosowany jako główny odgromnik lub wtórny odgromnik do ochrony domu przed uderzeniem pioruna.

Najbardziej imponującą cechą nowoczesnego urządzenia przeciwprzepięciowego jest jego zdolność do przekierowania przepięć elektrycznych z dala od najważniejszych urządzeń w domu. Najlepszym sposobem ochrony cenionych urządzeń jest zamontowanie zabezpieczenia przeciwprzepięciowego w pobliżu inwertera lub na głównym panelu domu. Ochronnik przeciwprzepięciowy to także świetny sposób na zapobieżenie uszkodzeniu cennego sprzętu elektronicznego przez uderzenie pioruna. Pamiętając, że przepięcia i skoki występują częściej niż można sobie wyobrazić, warto zainstalować zabezpieczenie przeciwprzepięciowe po stronie prądu stałego systemu solarnego. Właściwy dobór bezpieczników jest również koniecznością. Idealnie, SPD powinien być zainstalowany w pobliżu falownika i końcówek modułów. Dobrym pomysłem może być również umieszczenie detektora przepięć na głównym panelu domu, aby zapobiec zanieczyszczeniu elektroniki przez impulsy z matrycy. W zależności od typu ochronnika przepięć i konfiguracji systemu, najlepszym rozwiązaniem może być zainstalowanie ochronnika przepięć zarówno na końcu inwertera, jak i modułu.

Najprostszym, a może i najlepszym sposobem instalacji ochronnika przeciwprzepięciowego jest zamontowanie go w odpowiednim miejscu w Twoim zasilaczu. Jest to szczególnie istotne, jeśli mieszkasz w rejonie, w którym często występują burze. Krajowy dział transmisji zgodził się, że umieszczenie ochronnika przeciwprzepięciowego na linii wejściowej twojego zasilacza jest właściwym wyborem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *