Jak połączyć piec z kominem

Jak połączyć piec z kominem

Posiadanie pieca na drewno w domu to świetny sposób na dodanie atmosfery i ciepła, ale warto również upewnić się, że używasz odpowiedniego komina. Piece na drewno najlepiej instalować w kominie, który spełnia odpowiednie wymagania i jest w dobrym stanie. Taki komin nazywany jest kominem klasy 1. Większość kominów nie jest przystosowana do pieców na drewno. Jeśli Twój komin jest stary lub w złym stanie, będziesz musiał go naprawić lub wymienić przed zainstalowaniem pieca na drewno.

Solidnie izolowany komin to świetny sposób na zmniejszenie promieniowania cieplnego i temperatury spalin. W przypadku pieców na drewno, dobry komin jest również niezbędny dla dobrego ciągu. Jeśli planujesz poprowadzić komin pionowo przez dom, powinieneś rozważyć instalację puszki podtrzymującej sufit. Dzięki niej będziesz mógł poprowadzić komin poziomo lub pionowo, nie martwiąc się o sufit.

Aby zainstalować komin, musisz zmierzyć wielkość pionowej przestrzeni w swoim domu, która będzie przeznaczona na rurę pieca. W przypadku większości pieców na drewno, powinieneś zaplanować co najmniej 18 cali pionowego biegu od góry pieca do sufitu. W przypadku pionu, należy usztywnić pionowy przewód wentylacyjny co pięć do sześciu stóp za pomocą kluczy do kratownicy lub taśmy perforowanej.

Dodatkowo należy zastosować osłonę pieca zatwierdzoną przez UL. Są one zazwyczaj montowane na podkładkach dystansowych z 1-calową przestrzenią powietrzną pomiędzy osłoną a piecem. Osłona kominowa może być również użyta do ochrony komina przed materiałami łatwopalnymi. Jeśli instalujesz komin z litego pakietu, będziesz chciał zainstalować płytę kotwiącą. Płyta ta powinna być umieszczona cztery cale za piecem.

Potrzebna będzie również rura kominowa, która połączy piec z kominem. Istnieją dwa rodzaje rur kominowych do pieców na drewno: jednościenna lub dwuścienna. Ten typ rury ma wewnętrzną ścianę wykonaną ze stali nierdzewnej, a zewnętrzną z malowanej czarnej stali. Opcja pojedynczej ściany jest mniej kosztowna i może doprowadzić piec dalej od ściany. Opcja podwójnej ściany jest jednak droższa i wymaga specjalnych komponentów.

Aby zainstalować rurę pieca, trzeba będzie podłączyć rurę pieca do rury kominowej, która może znajdować się wewnątrz lub na zewnątrz domu. Rura piecowa może być jedno-, dwu- lub trójścienna. Opcja z podwójną ścianą to świetny sposób na zmniejszenie ilości potrzebnego drewna. Z kolei rura piecowa z pojedynczą ścianą powinna być montowana wewnątrz domu.

Do montażu rury piecowej potrzebne będą następujące elementy: rura kominowa, puszka podtrzymująca sufit, odcinek teleskopowy oraz łącznik ślizgowy. Będziesz również potrzebował kilku blachowkrętów samogwintujących, aby połączyć ze sobą odcinki rury.

Teleskopowa rura piecowa to świetny sposób na ułatwienie instalacji. Oprócz ułatwienia montażu pieca, eliminuje konieczność wycinania otworu w ścianie. Ponadto teleskopowa rura piecowa pozwoli Ci doprowadzić rurę piecową na wysokość, która nie jest możliwa w przypadku konwencjonalnych rur piecowych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *