Użycie odpowiedniego drutu do oświetlenia LED jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, łatwiej jest połączyć światła razem i ułatwia wymianę diod LED na nowe w razie potrzeby. Łatwo jest również użyć lutownicy do połączenia przewodów, zwłaszcza gdy używamy diod LED, które mają miedzianą podkładkę z tyłu. Wreszcie, diody LED mogą być instalowane na wiele różnych sposobów, w tym szeregowo i równolegle, więc wiedza, która metoda jest dla Ciebie odpowiednia, może być pomocna.
Najlepszym sposobem na okablowanie lamp LED jest rozpoczęcie od dobrego zasilacza i przyzwoitej ilości solidnego drutu. Większość ludzi zaleca drut 18-gauge dla oświetlenia LED w domu. Ten rozmiar jest wystarczająco duży, aby obsłużyć prąd wymagany dla wielu świateł, ale nie jest zbyt duży, aby zmieścić się w większości uchwytów i zacisków.
Kolejnym krokiem jest obliczenie długości, jakiej będziesz potrzebował, aby połączyć ze sobą swoje lampki LED. Jeśli masz długi pasek LED do połączenia razem, to łatwo znaleźć przewody potrzebne biorąc długość taśmy i mnożąc go przez waty na stopę światła będzie zawierać. Jeśli łączysz tylko pojedyncze diody LED, wtedy możesz uciec z użyciem znacznie mniejszej długości przewodu.
AWG (American Wire Gauge) to standard używany do pomiaru przewodów. Jest on uważany za “magiczną liczbę”, ponieważ nie jest to pomiar wytrzymałości, ale zamiast używać arbitralnej liczby, wykorzystuje średnią średnicę drutu. Drut z litym rdzeniem jest zazwyczaj miedziany, co czyni go bardziej przewodzącym materiałem. Dzięki temu jest również bardziej elastyczny i łatwiejszy w obróbce.
Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o lampach LED jest to, że zużywają one dużo energii. W niektórych przypadkach, pojedyncze światło może zużywać nawet 5,5 watów energii elektrycznej. Jednak jeśli masz serię świateł, wtedy będziesz potrzebował większego zasilacza, aby uzyskać tę samą liczbę watów z twoich diod LED. Możesz znaleźć dobry zasilacz o mocy znamionowej od trzech do siedmiu watów.
Same diody LED są nieco bardziej skomplikowane niż tylko podłączenie przewodów. Te światła mają sterownik, który obniża wysokie napięcie prądu zmiennego do prądu stałego. Jeśli używasz diod LED z oddzielnymi rezystorami, to musisz upewnić się, że podłączyłeś je do dodatnich i ujemnych zacisków swojego zasilacza.
Kolejną przydatną sztuczką LED jest użycie złącza bezlutowego do bezpiecznego połączenia przewodów w pasku LED. Złącza te są dostępne u wielu różnych producentów. Można je kupić online i w sklepach z narzędziami. Niektóre z nich mają klej na odwrocie i ułatwiają podłączanie diod LED.
Inną ważną rzeczą do zapamiętania jest prawidłowe okablowanie lampek LED w odpowiednich miejscach. Najlepszym miejscem na ich instalację jest miejsce, w którym będą używane, a także muszą być umieszczone w miejscu, w którym będą wygodne.
Podobne tematy