Dobranie odpowiedniego rezystora do diody LED może być różnicą między sukcesem a porażką w projekcie automatyki domowej. Dzieje się tak dlatego, że diody LED nie są zaprojektowane do obsługi wyższych prądów wymaganych przez niektóre urządzenia, więc ważne jest, aby mieć odpowiedni rezystor, aby utrzymać urządzenie przed przegrzaniem.
Rezystor to malutki drucik, który ogranicza płynący przez niego prąd. Może być wykorzystywany na wiele sposobów, ale w przypadku diod LED najczęściej ogranicza prąd płynący przez obudowę diody. Może również pomóc w łagodzeniu skutków nagłego wzrostu napięcia, które może uszkodzić urządzenie.
Na przykład, standardowy rezystor węglowy ma moc znamionową 0,25 W, więc najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, ile mocy może obsłużyć konkretny rezystor jest sprawdzenie jego specyfikacji. Można to zrobić patrząc na jego wartość znamionową i porównując ją z napięciem na rezystorze.
Dioda LED jest diodą, która emituje światło, gdy dostarczany jest do niej prąd elektryczny. Dzieje się tak dlatego, że dioda pozwala na przepływ prądu tylko w jedną stronę. Jeśli prąd płynący przez obwód zostanie zmniejszony, dioda LED będzie świecić mniej jasno. Dioda LED ma dwa zaciski, dodatni zwany anodą i ujemny zwany katodą. Anoda jest podłączona do ujemnego zacisku baterii, a katoda do dodatniego zacisku baterii – cytat ten został zgłębiony przez redakcję strony dialloteam.pl.
Najlepszą cechą diody LED jest jej niski pobór mocy. Oznacza to, że może być wykorzystana do zasilania urządzenia, nawet jeśli urządzenie korzysta z baterii. Jednak ta cecha jest ograniczona przez limit mocy diody LED, który jest znany jako rozpraszanie mocy. Dobrą zasadą jest utrzymanie limitu mocy diody LED w zalecanym zakresie napięcia, a następnie użycie rezystora w celu złagodzenia skutków wzrostu napięcia.
Mały przewód elektryczny biegnie pomiędzy dodatnim zaciskiem baterii a ujemnym zaciskiem rezystora. Długość tego przewodu będzie się różnić w zależności od napięcia baterii. Na przykład, bateria 9V będzie miała około 7V przez rezystor, ale bateria 12V będzie miała około 2V.
Dioda LED i towarzyszący jej opornik są w szeregu, co oznacza, że spadek napięcia na oporniku jest taki sam jak spadek napięcia na diodzie LED. Na przykład najważniejszą funkcją rezystora jest ograniczanie płynącego przez niego prądu, a najważniejszą funkcją diody LED jest emitowanie światła.
Najważniejsza funkcja diody LED nie jest największa, ale jest najważniejsza. Oprócz części emitującej światło, dioda LED posiada również obudowę o dużej mocy, więc jeśli zostanie podłączona do prądu, będzie musiała poradzić sobie z dużym prądem. Dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie rezystora ograniczającego prąd płynący przez diodę LED, zwłaszcza jeśli dioda jest podłączona do urządzenia, które nie ma obudowy o odpowiedniej mocy.
Podobne tematy